Sunday, July 5, 2009

საგანთა განლაგება

საგანთა განლაგება

შემქმნელები xatuna tsuladze — უკანასკნელი ცვლილება 2009-05-07 00:36

1. გაკვეთილის თემა
,,მათემატიკა,,--,,განვალა გოთ საგნები,,

,, ბუნება,, -- ,,რატომ მოძრაობენ საგნები?,,


2. სწავლების საფეხური და კლასი
დაწყებითი საფეხური, lІ კლასი


3. ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლების სახელი, გვარი
საგნები
მასწავლებლ(ებ)ის სახელი, გვარი
მათემატიკა,,
,,ბუნებისმეტყველება,,
ხათუნა წულაძე


4. მოსწავლეთა რაოდენობა
15 მოსწავლე


5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
წინმსწრები 1 მოსწავლე


6. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
(საგნების მიხედვით)
,მათემატიკა,,--მოსწავლები
განივითარებენ სივრცით აზროვნებას, დახვეწავენ გარემოში ორიენტირების უნარ-ჩვევებს,აღწერენ საგანთა ურთიერთგანლაგებას,
განიმტკიცებენ გამოთვლითი და რაოდენობების შეფასების უნარ-ჩვევებს, გამოიყენებენ რიცხვებს და მათზე მოქმედებების გამოთვლაზე ამოცანების ამოხსნისას.
,,ბუნება,,-- განასხვავებენ მოძრავ და უზრავ საგნებს ერთმანეთისგან, ამოიცნობენ და დაასახელებენ მოძრაობის სახეებს, განარჩევენ ნელა და ჩქარა მოძრავ საგნებს,დაადგენენ რომ საგნის მოძრაობას იწვევს მასზე მოქმედი ძალა დაინახავენ რომ ბუნებაში ძალა აქვს ცოცხალ ორგანიზმებს, აგრეთვე ქარს, ტალღას და სხვ. გაიაზრებენ იმას რომ ძალის მოქმედებების შედეგი დამოკიდებულია იმ საგნის ზომაზე და მასაზე,რაზედაც ძალა მოქმედებს.


7. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორებს
მათემატიკა,,-- მოსწავლე ორიენტირებს და აღწერს ობიექტთა ურთიერთგანლაგებას, განალაგებს ობიექტებს მითითებული წესის მიხედვით, აღწერს საგნის მდებარეობას მეორე საგნის მიმართ შესაბამისი ტერმინების გამოყენებით(მაგ.მარჯვ�
��ივ, მარცხნივ, ზემოთ, ქვემოთ) გასცემს და თავადაც ასრულებს მოძრაობის ორიენტაციის შემცველ მითითებებს.
,,ბუნება,,-- მოსწავლე აღწერს ადვილად დაკვირვებად მოძრაობებს, ორიენტირებს ნაცნობ გარემოში და განასხვავებს მოძრავ და უძრავ საგნებს.


8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
აქტივობა 1 ,,გონებრივი იერიში,, 2 წთ .
მოსწავლეები აკვირდებიან გარემოში არსებულ მოძრავ საგნებს და განივითარებენ სივრცით აზროვნებას.








აქტივობა 2 ,,წიგნზე მუშაობა,,(მათემატიკა) 5 წთ.
მოაწავლეები აკვირდებიან და აღწერენ საგანთა ურთიერთგანლაგებას, აღწერენ საგნის მდებარეობას მეორე საგნის მიმართ შემდეგი ტერმინების გამოყენებით ( მარჯვნივ, მარცხნივ,ზემოთ, ქვემოთ შუაში და სხვ.)
აქტივობა 3 ,, დაკვირვება მოძრაობის გამომწვევ მიზეზზე 5 წთ.
მოსწავლე აღწერს ადვილად დაკვირვებად მოძრაობებს,განასხვავ��
�ბს მოძრავ და უძრავ საგნებს,ამოიცნობენ და დაასახელებენ მოძრაობის სახეებს.
აქტივობა 4 ,,წიგნზე მუშაობა,, (ბუნება) 8 წთ.
მოსწ.ადგენს,რომ საგნის მოძრაობას იწვევს მასზე მოქმედი ძალა,დააკვირდებიან და დაინახავენ,რომ ბუნებაში ძალა აქვს ცოცხალ ორგანიზმებს,ქარს , ტალღას და სხვ.
აქტივობა 5 ,, შესვენება,, 2წთ.
მოსწ. ასრულებს სხვადასხვა მითითებულ მოძრაობებს.
აქტივობა 6 ,,ჯგუფური მუშაობა,, 10 წთ. (მათემატიკა)







თითოეულ ჯგუფს მიეცემათ 2 დავალება : 1. გეომეტრიული ფიგურების განლაგება ფორმისა და ფერის მიხედვით





2. ამოცანა
აქტივობა 7 ,,მუშაობა წყვილებში,, (ბუნება) 10 წთ.


დავალება--- წყვილებმა გაიაზრონ და დახატონ გეომეტრიოული ფიგურების გამოყენებით მოძრავი საგნები.
აქტივობა 8. ,,გაკვეთილის შეჯამება,, 3 წთ.




მოსწ. მიეცემათ დავალებები და შეჯამდება ჩატარებული გაკვეთილი.



9. შეფასება
1.შეფასება ჯგუფებში-- გადაეცემათ მზე






2. შეფასება წყვილებში-- გულსაბნევი ბანტი








10. საკლასო მენეჯმენტი _
საგანმანათლებლო რესურსები
1 მათემატიკისა და ბუნების სახელმძღვანელოები
2.ფერადი ფანქრები
3.დაფა
4.ფერადი ცარცი
5.პროექტორი
6. 7 კომპიუტერი


საიტები: 1. www.televiziri.org.ge
2. www. Nasa.gov.

http://www.youtube.com/watch?v=yihq8BIhL9c&feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=UoWFJ690U6E&feature=fvw

http://www.youtube.com/watch?v=OYVmekXH17M&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Iz6opClJBRY



http://www.youtube.com/watch?v=IMiFYm61mFg&feature=related